l_prejst_na_obsah

1000 knih

Marian Turza

Profil autora

Marian Turza

Marian Turza /1976/

Písaniu sa venoval už počas štúdia na gymnáziu. S redaktorskou prácou a novinárčinou začal už v druhom ročníku gymnázia v denníku Šport. Ešte počas strednej školy prešiel od športovej žurnalistiky ku kultúrnym a spoločenským témam, písal a robil rozhovory so známymi osobnosťami v týždenníku Fakty a Slovenskom denníku. V tvorbe ho povzbudzovala jeho profesorka Slovenského jazyka a literatúry Dagmar Varholová.

Počas štúdia na strednej škole zvíťazil v mestskom, okresnom a neskôr i celoslovenskom kole literárnej súťaže “Európa v škole” s poviedkou “Muž dvoch svetov” a reprezentoval Slovensko na stretnutí víťazov národných kôl v Nemecku a v Holandsku. Jeho poviedka odohrávajúca sa v Bratislave v roku 2500 zvíťazila medzi 35 000 prácami z celého Slovenska. Vďaka poviedke “Muž dvoch svetov” získal i literárne ocenenie v súťaži “Petržalské súzvuky Ferka Urbánka”. Pôsobil aj ako rozhlasový redaktor v Rádiu Lumen a autor piesní a herec v detskej relácii Samson vysielanej v STV.

Vyštudoval divadelné umenie a divadelnú dramaturgiu na VŠMU a autorský seminár absolvoval pod vedením profesorov Boženy Čahojovej a Milana Lasicu. Popri tom hrával v Túlavom divadle Jakuba Nvotu a účinkoval v menších postavách v televíziách JOJ, Markíza, STV v seriáloch Panelák, Klan, Detektív Kripta, Susedia ako aj vo viacerých TV reklamách.

Dlhoročne pôsobil na vrcholových manažérskych a marketingových pozíciách nielen v slovenských, ale aj v globálnych medzinárodných firmách na Slovensku i v zahraničí. Za všetky spomeňme napríklad spoločnosti ESET s.r.o., LG Electronics, Európsku banku pre obnovu a rozvoj v Londýne, MATADOR Holding, a.s. atď. Založil vlastnú firmu TURZA Production s.r.o., ktorá sa venovala obchodnému a marketingovému poradenstvu a firemnému auditu.

Po rokoch práce na manažérskych postoch a dočasnému odlúčeniu od umenia sa  rozhodol vo voľnom čase vrátiť k písaniu poviedok, hudobných textov, hudby a básní.


Knihy autora


Recenzie kníh

Pod Krídlami archanjela
Pod Krídlami archanjela 1000knih.sk: Pod krídlami archanjela: Miroslav Byrák (Ne)uveriteľná spoveď mladého muža, ktorá môže vyvolať rozpo...
E-SHOP krok za krokom
E-SHOP krok za krokom 1000knih: Kniha síce má útly rozsah (24 strán), ale za to je „nabitá" užitočnými informáciami. A ako sa vraví,...
V labyrinte Temnoty
V labyrinte Temnoty Ki Rinne: Recenziu na túto elektronickú knížočku si môžete prečítať na nasledujúcom odkaze: V labyrinte Temnot...