l_prejst_na_obsah

1000 knih

Ako vydať knihu

1. Nájsť si vydavateľa

Najčastejšou a najžiadanejšou možnosťou je vydať knihu cez niektorého známeho vydavateľa. Znamená to, že musíte poslať svoj rukopis (či už vo formáte pdf elektronicky alebo vytlačený na papier) vydavateľstvám, ktoré sa orientujú na vydávanie kníh vo vašom štýle. Ak píšete román, neposielajte ho do vydavateľstva, ktoré vydáva odborné publikácie, napr. učebnice, skriptá...

A potom už len čakáte na odpoveď, či už kladnú alebo zápornú. Ak sa vydavateľ rozhodne knihu vydať, vytlačí ju na svoje náklady, zaplatí tvorbu obálky, zabezpečí ISBN číslo, zalomenie knihy (úprava do knižnej formy), prípadne jej urobí aj reklamu či krst knihy. Kniha sa dá do predaja a vám ostane honorár vo výške cca 10 % z vydavateľskej ceny knihy (napr. z 8 eur to býva cca 0,50 centov) za každý predaný kus. Odmena sa vypláca raz štvrťročne alebo polročne - ako sa dohodnete s vydateľom. Pri súčasnej cene kníh a distribúcie môžete za cca dva roky získať 1000 až 3000 eur z predaja knihy, ak bude úspešná, aj viac.

2. Vydať si knihu sám

Ďalšou možnosťou je vydať si knihu sám. Sú tu dve cesty: nájdete si sponzora, ktorý vám preplatí náklady za jej vydanie a knihu vydáte u vydavateľa, ktorého si vyberiete. Z vydavateľom totiž máte vyššie šance pri predaji kníh - má dobré vzťahy s distribútormi, skúsenosti na trhu, vie vašu knihu "predať", zariadi všetko potrebné.

Môžete si knihu vydať aj úplne sami - navrhnete s grafikom obálku knihy, zalomíte ju, získate ISBN číslo, zaplatíte tlač, odvediete 2 % literárnemu fondu. Následne si však musíte zabezpečiť distribútora, ktorý vám knihu zoberie do predajnej siete kníhkupectiev. Ako "malý" vydavateľ však môžete mať problém so získaním odmeny za predaj knihy, nakoľko je známe, že dnes distribučné firmy neplatia často ani veľkým vydavateľstvám, resp. s veľkými časovými sklzmi.

Môžete knihy predávať len cez vybrané kníhkupectvá, ktorým ju dodáte, avšak je to pracné a namáhavé - s každým kníhkupectvom musíte mať zmluvu a každému musíte dodať určitý počet kníh. Keďže nie ste ešte známy autor, možno od vás zoberie každé kníhkupectvo len 5 - 10 kníh, takže ak vydáte knihu v počte 1000 ks, poriadne sa nachodíte, kým všetky knihy umiestnite do kníhkupectiev.

3. Vydajte si knihu sami

V čase elektronických kníh však od tohto roku svitajú nové možnosti. Vašu knihu si môžete vydať online sami! Sami budete svojim vydavateľom, sami jej budete robiť propagáciu, a budete aj presne vidieť, koľko sa jej predá. Žiadne nahlášky od vydavateľstva, ktoré si nemáte ako overiť. Na našej stránke 1000kníh.sk si môžete knihu sami vydať, a zároveň aj pozrieť, koľkokrát bola stiahnutá a aký honorár vám teda prináleží.

A to najlepšie nakoniec - váš honorár bude oveľa vyšší! Odpadnú totiž náklady na tlač, korektúry, grafické práce. Toto všetko si môžete zabezpečiť sami jednoduchým skonvertovaním textu z wordu do formátu pdf. A ak máte čo len trochu grafické skúsenosti, tak si viete vytvoriť aj krásnu obálku, alebo vám ju bezplatne vytvorí niekto známy. Knihu už potom len nahráte do nášho systému a dáte publikovať k predaju. Namiesto tradičných 10 % z ceny vydavateľstva (čo činí v priemere približne 30 - 60 centov za predanú knihu), získate až 60 percent z predanej knihy bez DPH. To je o oveľa viac, než keby ste knihu vydali klasickým spôsobom!

Postup je celkom jednoduchý: vytvorte vašej knihe obálku vo formáte obrázka (jpg, png, gif) a knihu aj s obálkou skonvertujte do pdf. Následne si vytvorte na stránke konto ako nový autor, a knihu pridajte do predaja. Vo vašom konte budete môcť do budúcna pridávať ďalšie knihy, a taktiež budete presne vidieť, koľko kusov sa už predalo a na aký honorár máte nárok.

comments powered by Disqus

Recenzie kníh

Pod Krídlami archanjela
Pod Krídlami archanjela 1000knih.sk: Pod krídlami archanjela: Miroslav Byrák (Ne)uveriteľná spoveď mladého muža, ktorá môže vyvolať rozpo...
E-SHOP krok za krokom
E-SHOP krok za krokom 1000knih: Kniha síce má útly rozsah (24 strán), ale za to je „nabitá" užitočnými informáciami. A ako sa vraví,...
V labyrinte Temnoty
V labyrinte Temnoty Ki Rinne: Recenziu na túto elektronickú knížočku si môžete prečítať na nasledujúcom odkaze: V labyrinte Temnot...