l_prejst_na_obsah

1000 knih

Ako urobiť perfektnú obálku

Prvé a najdôležitejšie pravidlo znie: Pozor na zdroje obrázkov a fotografií! Určite viete, existujú autorské práva. Ani vy by ste nechceli vidieť svoje dielo v nejakej publikácii, či kade-tade na internete. A to isté sa týka aj zdrojov obrázkov.

KDE HĽADAŤ?


Neviete, kde hľadať? Prinášame vám zoznam free databáz, kde si môžete sťahovať fotografie a obrázky zadarmo:
PIXABAY Jedna z najlepších a najväčších databáz, kde môžete čerpať svoju inšpiráciu. Jej výhodou je možnosť vyhľadávania v slovenskom aj českom jazyku. Vyhľadávanie obrázkov a fotografií v angličtine je úplnou samozrejmosťou.

UNSPLASH Tu máme k dispozícii veľmi pekné fotografie, s vysokým rozlíšením. Vyhľadávanie je však možné len v angličtine. Ale úplne vám postačí preložiť si zopár kľúčových slov, aby ste našli presne to, čo hľadáte.

unsplash

FREEPIK Na tejto stránke môžete vyhľadávať nielen obrázky, ale aj vektory. Možno dobrý nápad pre tých, ktorí netúžia po klasickej obálke, ale chcú zaujať niečím netradičným.

Freepik

 

Okrem týchto databáz máme k dispozícii samozrejme, aj ďalšie. Medzi Public Domain patrí aj databáza PEXELS aj PIC JUMBO . Ak si predsa len neviete vybrať, môžete sa spoľahnúť aj na starý známy Google. Len tam si treba dať pozor na to, aby ste nesiahli po obrázku, na ktorý sa sťahujú autorské práva.

ÚPRAVA FOTOGRAFIE

Dôležité je si vybrať kvalitnú fotografiu s rozlíšením 300 DPI. Potom je potrebná mať k dispozícii editor pre spracovanie a úpravu fotografií. Môžete siahnuť po PHOTOSHOPE, CORELI alebo voľne stiahnuteľnom programe PAINT.NET, či po nejakom inom, s ktorým si „sadnete." Na trhu je veľké množstvo bitmapových editorov, pričom mnohé z nich si môžete stiahnuť úplne zadarmo. Základné grafické úpravy nie sú až také náročné, akoby sa zdalo. Ak si však s niečím nebudete vedieť dať rady, vždy sa môžete obrátiť aj na grafikov.

ŠABLÓNA

Ak si pripravujete podklad aj pre tlačenú verziu, je dôležité dodržať správnu šablónu obálky. Veď pri tlači kníh chceme mať nielen prednú, ale aj zadnú obálku. Preto je dôležité riadiť sa nasledovnou šablónou:

šablóna pre obálku

Ak máte obálku hotovú, vložte ju do súboru pdf, v knihe, ktorú nahrávate.

Je to dôležité, aby ste sa vyhli NAJČASTEJŠÍM CHYBÁM PRI VKLADANÍ KNÍH.

comments powered by Disqus

Recenzie kníh

Pod Krídlami archanjela
Pod Krídlami archanjela 1000knih.sk: Pod krídlami archanjela: Miroslav Byrák (Ne)uveriteľná spoveď mladého muža, ktorá môže vyvolať rozpo...
E-SHOP krok za krokom
E-SHOP krok za krokom 1000knih: Kniha síce má útly rozsah (24 strán), ale za to je „nabitá" užitočnými informáciami. A ako sa vraví,...
V labyrinte Temnoty
V labyrinte Temnoty Ki Rinne: Recenziu na túto elektronickú knížočku si môžete prečítať na nasledujúcom odkaze: V labyrinte Temnot...