l_prejst_na_obsah

1000 knih

Najčastejšie chyby pri vkladaní kníh

Vaše rukopisy si ku nám vkladáte sami. Je na vás, či si ich dáte predtým prečítať znalcovi slovenského jazyka alebo text vložíte aj s chybami. To je jedna z najčastejších chýb - texty nie sú čítané a opravované.

1. Texty s chybami

Text s chybami sa ťažko číta. Ak je v každej vete zle úvodzovka, chýbajú čiarky, text je nelogicky členený a plný chýb, hrúbok, čitateľa nezaujme. Problém je, ak je text aj zle členený - zliaty do jedného kusu, bez odstavcov, kapitoly nezačínajú vždy na novej strane...

Čitateľovi sa takýto "klajbas" veľmi zle číta. Sústredí sa viac na chyby než na samotný text, znechutene ho odloží a povie si, že knihu od tohto autora (prípadne aj vydavateľstva) si už viac nekúpi.

Nehovoríme, aby ste texty dávali opravovať nám (hoci aj takú službu ponúkame). Určite by ste si však text mali pred zavesením na web aspoň dva až trikrát po sebe prečítať a ešte ho dať prečítať znalcovi slovenského jazyka (hoci spolužiačke jednotkárke, učiteľke slovenčiny a pod.)

Následne upravte úvodzovky (mali by byť vždy od začiatku strany oddelené tabulátorom), odstavce, novú kapitolu dajte vždy na novú stranu. Až takto upravený text vložte do pdf a nahrajte na web.

2. Neúplná a nezaujímavá obálka

Aj na obálkach je často vidieť, že niektorým autorom na vlastných knihách až tak nezáleží. Obálka často býva len nejaká farebná strana alebo fotka, na ktorej je "pľasnutý" názov knihy - chýba ľúbivý dizajn, alebo aspoň snaha sa s obálkou pohrať. Veľmi často chýba pri názve knihy meno autora.

Určite máte medzi známymi niekoho, kto by vám vedel urobiť peknú obálku, alebo to skúste hoci v programe Piccasa, bežne dostupnom na webe. Upozornenie! Môžete používať obrázky len z voľne dostupných databáz!

3. Text bez obálky - neúplná kniha

Druhá veľká chyba spojená s obálkou je, že ju zabudnete vložiť do pdf súboru.

Avšak čitateľ si však kupuje práve text, ktorý vkladáte v pdf. Ak v ňom nie je obálka, veľmi často sa nám ozývajú nahnevaní kupujúci, ktorí chcú mať celú knihu aj s obákou, nie iba jej vnútro. Hovoria, že si zaplatili celú knihu a preto chcú mať celú knihu - aj s obálkou!

Ak totiž knihe chýba obálka, názov, rok vydania a pod, ostane im len suchý text, časom nebudú vedieť, ku akej knihe majú ten text bez obálky priradiť. Preto dokument v pdf musí obsahovať aj obálku knihu, tiež meno autora, názov knihy a rok vydania.

4. Obálka

Pri výbere vhodného obrázka sa môžete inšpirovať týmto článkom: AKO UROBIŤ PERFFEKTNÚ OBÁLKU

Dúfame, že vám boli naše rady užitočné a ak by ste sa chceli ešte niečo opýtať, napíšte otázku do komentárov pod článok, radi ju zodpovieme.

 

 

comments powered by Disqus

Recenzie kníh

Pod Krídlami archanjela
Pod Krídlami archanjela 1000knih.sk: Pod krídlami archanjela: Miroslav Byrák (Ne)uveriteľná spoveď mladého muža, ktorá môže vyvolať rozpo...
E-SHOP krok za krokom
E-SHOP krok za krokom 1000knih: Kniha síce má útly rozsah (24 strán), ale za to je „nabitá" užitočnými informáciami. A ako sa vraví,...
V labyrinte Temnoty
V labyrinte Temnoty Ki Rinne: Recenziu na túto elektronickú knížočku si môžete prečítať na nasledujúcom odkaze: V labyrinte Temnot...