l_prejst_na_obsah

1000 knih

Prosím, venujte pozornosť jazykovým chybám

Len v štyroch riadkoch mala tri hrúbky, dve slová úplne skomolené, dĺžne, čiarky a mäkčene boli dané asi iba odhadom.

A nie je to výnimka. Mrzí nás, že sa to stáva veľmi často. Hoci autori majú možnosť dať si u nás knihu opraviť (túto možnosť môžu zaškrtnúť pri nahrávaní knihy), väčšinou to neurobia. Nevážia si svoje diela? Niečo napíšu a kašlú na to, koľko je tam chýb? Alebo si myslia, že pravopis majú správne? Nevieme... Na nás nie je súdiť, ale.. zlé knihy kazdia dobré meno aj nám.

Niekdy nám to príde, akoby autori niečo napísali a zverejnili, často bez kontroly, bez toho, aby si hotové dielo po sebe čo i len prečítali.

Práca s textom je náročná. Ak má mať dielo hodnotu a má si ho niekto kúpiť, malo by byť aj hodnotne spracované. Ak si ľudia platia za dobrú knihu, určite si neplatia za to, aby sa rozčuľovali nad gramatickými chybami.

Vaše diela plné chýb následne kazia meno aj nám. Často nám chodia komentáre od ľudí, že kniha sa nedala čítať, pretože v nej bolo veľmi veľa jazykových chýb a už si u nás nič nekúpia. Jedna zlá kniha môže pokaziť predaj aj ostatným autorom.

Preto vás prosíme - ak nechcete za korektúry platiť, alebo sa vám to zdá veľa, dajte prosím aspoň knihu prečítať u kamarátky, známej, učiteľky slovenčiny.. Nemusíme ju čítať my. Dajte si ju opraviť u hocikoho, len nech v nej nie je toľko chýb.

Ďakujeme. Sú to vaše knihy, vaša prezentácia, a preto by mali byť také, aby ste na ne mohli byť hrdí, a nie sa za ne hanbili.

comments powered by Disqus

Recenzie kníh

Pod Krídlami archanjela
Pod Krídlami archanjela 1000knih.sk: Pod krídlami archanjela: Miroslav Byrák (Ne)uveriteľná spoveď mladého muža, ktorá môže vyvolať rozpo...
E-SHOP krok za krokom
E-SHOP krok za krokom 1000knih: Kniha síce má útly rozsah (24 strán), ale za to je „nabitá" užitočnými informáciami. A ako sa vraví,...
V labyrinte Temnoty
V labyrinte Temnoty Ki Rinne: Recenziu na túto elektronickú knížočku si môžete prečítať na nasledujúcom odkaze: V labyrinte Temnot...