l_prejst_na_obsah

1000 knih

Katalóg spisovateľov

"Nie tí milujú knihy, ktorí ich nechávajú nedotknuté v skriniach, ale tí, ktorí ich majú ustavične v rukách." (Erazmus Rotterdamský). Tento citát nájdete na stránke venovanej katalógu slovenských spisovateľov.

O ich katalogizáciu sa pokúsila spisovateľka Nata Sabová. O tom prečo sa rozhodla katalóg pod názvom slovenski-spisovatelia.blog.cz založiť, píše: "Aj keď som túžila stať sa spisovateľkou už od detstva, skutočne som začala písať až v rokoch 2008-2009 a prvý román mi vyšiel v roku 2011. Predajom prvej knižky som sa stala oficiálnou slovenskou spisovateľkou, ale v tomto smere som sa cítila dosť izolovaná, pretože som nijakých iných spisovateľov osobne nepoznala."

Až na Bibliotéke 2011 mala možnosť zoznámiť sa so spisovateľkami Vydavateľstva Motýľ. Zistila, že sú to skvelé ženy, milé a príjemné, ale spoločnou besedou a posedením po nej sa naše kontakty skončili. V bližšom spojení zostala iba s Mirkou Varáčkovou, s ktorou si "padli do oka". A práve ona má na svedomí, že sa Nata Sabová po dlhom prehováraní nechala zlanáriť na facebook a následne na to - nestihla sa ani poriadne nadýchnuť a porozhliadnuť - bola v skupine desiatok slovenských spisovateliek a spisovateľov, ktorá je známa ako Spisovateľská rodinka.

Katalóg slovenských spisovateľov"A tým sa začal môj skutočný život spisovateľky. Odvtedy sa udialo toľko pozitívnych vecí (a naďalej sa dejú), že si pripadám ako Alenka v krajine zázrakov. Už na najbližšej Bibliotéke 2012 sa nás zišlo dvadsaťštyri (píšem o tom na svojom blogu), a to bola len malá časť z nás všetkých. Počas príprav na spoločnú besedu Spisovateľskej rodinky som priložila aj ja ruku k dielu, ale nebolo toho veľa, len som sa trochu pohrala vo svojom obľúbenom photoshope."

Najťažšiu prácu si na svoje plecia zobrala Lenka Gahérová, za čo jej patrí veľká vďaka. No keďže sa robilo všetko na amen (nápad stretnutia prišiel zo dňa na deň, ako blesk z jasného neba), bolo náročné dať dohromady všetky informácie. Trochu to pripomínalo predvianočný zhon, keď si často nechávame nakupovanie darčekov, upratovanie a pečenie koláčov na poslednú chvíľu.

"Vtedy som si povedala, že tento rok síce nestíham, ale k tomu nasledujúcemu začnem zhromažďovať informácie už teraz, aby to bolo jednoduchšie. Pekne pomaličky, v pohodičke. A keď idem tie informácie zhromažďovať, tak prečo ich aj neuverejniť? A tak vznikol nápad založenia tohto blogu," hovorí Nata Sabová.

A je tu aj ďalší dôvod

"Neviem, aké majú skúsenosti ostatné kolegynky a kolegovia, ale ja sa občas o sebe na nete dočítam také veci, že mi oči vyliezajú z hlavy ako slimákovi búdkovému. Napríklad, že bývam v Modre alebo že som v nej strávila útle detstvo. A pritom som v živote v Modre nebývala, len som tam bola pár dní v pôrodnici, pretože to bola najbližšia nemocnica k miestu bydliska mojich rodičov. Je pravda, že som tam chodila aj na strednú školu, ale ani vtedy som tam nebývala, dokonca ani na internáte nie."

Ako dodáva, mrzí ju, keď ľudia napíšu "spisovateľka z Modry" a Pezinok, v ktorom strávila takmer 30 rokov svojho života, spomenú len okrajovo. Aj pri knihách nachádza neporiadky... a vo všeličom inom. Na blogu slovenski-spisovatelia.blog.cz majú slovenskí spisovatelia možnosť uviesť veci do poriadku, pretože sú to práve oni, ktorí mi poskytujú informácie a kontrolujú, či je všetko tak, ako má byť. Preto dúfa, že si ho obľúbia aj čitatelia a budú naň chodievať.

Nájdete na ňom nielen krátke životopisy autorov súčasnej slovenskej literatúry, kedy začali písať a čo ich k tomu viedlo, o čom sú ich knihy a komu sú určené, na čo sa môžete v budúcnosti tešiť, knižné trailery...

...ale aj kontakty na nich, aby ste sa s nimi mohli porozprávať... alebo môžete zanechať krátku správičku na tomto blogu. Môžete si byť istí, že sa k nim určite dostane.

comments powered by Disqus

Recenzie kníh

Pod Krídlami archanjela
Pod Krídlami archanjela 1000knih.sk: Pod krídlami archanjela: Miroslav Byrák (Ne)uveriteľná spoveď mladého muža, ktorá môže vyvolať rozpo...
E-SHOP krok za krokom
E-SHOP krok za krokom 1000knih: Kniha síce má útly rozsah (24 strán), ale za to je „nabitá" užitočnými informáciami. A ako sa vraví,...
V labyrinte Temnoty
V labyrinte Temnoty Ki Rinne: Recenziu na túto elektronickú knížočku si môžete prečítať na nasledujúcom odkaze: V labyrinte Temnot...